Blogerzy dyskutują o polityce

Blog > Komentarze do wpisu

Komentarz

    Wieszam ten komentarz, bo po pierwsze - kto mi zabroni. Jedna Marzatela może coś z Bana wykopać, ale zdajesię dziewczyna padła z przepracowania i o świecie bożym nie wie. A po drugie to autentyk. Najlepszą propagandę robią naprawdę przekonani entuzjaści. Cyniczne dziadki, takie jak ja, prędzej zarażą tym cynizmem niewinne duszyczki, niż kogoś przekonają. 

  Tych, którzy nie wierzą w szanse NowoczesnejPL zawiadamiam, że takich jak niżej cytowany są w tej asocjacji tłumy. Robią swoje i nie kalkulują szans. Najlepsza taktyka.

 

2015/07/28 23:33:55
Uczestniczyłem w kongresie programowym. Moje pierwsze wrażenie: byłem jednocześnie zachwycony i zawiedziony. 
Dotychczas politycy nas lekceważyli. Wszystko jedno jak określimy tych "nas": społeczeństwo, obywateli, czy po prostu mnie. Potrzebowali nas żebyśmy ich wybierali, ciągle tych samych, żadnej alternatywy. Przy tym usiłowali nami manipulować, wciąż odwołując się do emocji. Traktowali nas jakbyśmy byli tacy sami jak oni: bez inteligencji i bez przyzwoitości, bez kompetencji i bez empatii. Kreowali nam rzeczywistość bez przyszłości, szczególnie tej odległej: czasów kolejnego pokolenia. 
Jaka była nasza reakcja? Wybieraliśmy mniejsze zło, albo w ogóle. Żyliśmy dniem dzisiejszym. Nie angażowaliśmy się w sprawy zbiorowe. Wyemigrowaliśmy: to tendencja normalna, zawsze ktoś emigrował. W wyniku wędrówek plemion powstała Europa. Emigrantom zawdzięczają swoje powstanie USA czy Australia. Ale we współczesnej emigracji Polaków jest coś nienormalnego: wielu z nas stwierdziło, że w obcym kraju żyje im się lepiej niż we własnej Ojczyźnie! I powodem nie jest brak pracy, a precyzyjniej: odpowiedniej pracy. Nasze państwo nie stworzyło żadnego skutecznego instrumentu, za pomocą którego możemy dochodzić swoich racji. Przez to nie mamy realnego wpływu na to, co się dzieje, nie czujemy się u siebie, a tego "u siebie" nie traktujemy jak Dobra Wspólnego. Państwo nie chce nas wysłuchać i wyraźnie daje nam do zrozumienia, że zupełnie go nie obchodzi nasze zdanie. 
Na kongresie zobaczyłem, że prezentowany program to faktycznie postulaty zgłaszane przez nas w trakcie konsultacji społecznych. To pierwszy taki sygnał odkąd sięgam pamięcią: kogoś obchodzi co mamy do powiedzenia w sprawach zbiorowych. 
Przedstawiony program nie był jednak wyczerpujący. Z jednej strony, za mało szczegółowy. Z drugiej strony, nie poruszył szeregu istotnych kwestii. Wiem, że kongres nie mógł przecież trwać w nieskończoność, bo tyle jest problemów społecznych, gospodarczych, politycznych w naszym kraju ... 
      To może dziwne, ale zespoły programowe stowarzyszenia spotykają się cały czas. Nie układają list, nie dzielą stanowisk, tylko kombinują. Byłem przekonany, że w tym kraju to już niemożliwe. Być może powstaje najlepiej przygotowana do rządzenia formacja w historii III RP. Mniejsza o wyborcze szanse.
środa, 29 lipca 2015, starszy58
Tagi: nowoczesnaPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/08/01 21:31:20
Nie da się ukryć - faktycznie mam ostatnio kumulację braku czasu. Ale staram się być na bieżąco i w ubiegłym tygodniu nawet wybrałam się na briefing Nowoczesnej przed jednym z US w Gdańsku:
Nowoczesna - Region Pomorski